ARYA National Champions

ROOT - Uncategorised
28 June 2016

ARYA National Champions

 

  A CLASS CHAMPION STATE MARBLEHEAD CHAMPION STATE TEN RATER CHAMPION STATE IOM CHAMPION STATE
1969     R. Dunster ACT        
1970                
1971         D. Billing NSW    
1972 R Gamlin       R. Dunstep ACT    
1973         D. Billing NSW    
1974         S. Crewes NSW    
1975     R. Clack VIC G. Davies WA    
1976 N. K. Griggs SA     G. Davies WA    
1977 J Pollnitz SA A Fish NSW A. Fish NSW    
1978 A Booth SA A Fish NSW A. Fish NSW    
1979 G Fish TAS S McElwee TAS A. Fish NSW    
1980 S McElwee TAS S McElwee TAS A. Fish NSW    
1981 P Cox VIC S McElwee TAS A. Fish NSW    
1982 P Cox VIC A Fish NSW A. Fish NSW    
1983 P Cox VIC D Shepperd TAS A. Fish NSW    
1984 R Tilbrook WA A Fish NSW A. Fish NSW    
1985 P McElwee TAS S McElwee TAS A. Fish NSW    
1986 D Thatcher VIC D Shepperd TAS S. McElwee TAS    
1987 P Cox VIC R. Attard VIC D. Thatcher VIC    
1988 P Cox VIC M Bielby WA M. Newman/ B. Pettingell NSW    
1989 P Cox VIC P Santoro VIC F. Russell NSW    
1990 R Clack VIC J Waliki GER J. Walicki GER    
1991 D Burns ACT J Waliki GER J. Walicki GER    
1992 H. G. Bell WA G Kiernan TAS F. Russell NSW    
1993 G Pascoe SA C Clarke VIC F. Russell NSW C Cooley NSW
1994 G Pascoe SA G Bantock GBR G. Bantock U.K G Bantock GBR
1995 P Woodman VIC P Page NSW F. Russell NSW G Cameron VIC
1996 H. G. Bell WA H Bell WA H. Bell WA C Smith VIC
1997 H. G. Bell WA M Roberts GBR R. Sheddon NSW C Smith VIC
1998 H. G. Bell WA J Byerley QLD H. Bell WA C Smith VIC
1999 A Rourke NSW P Jones NSW P. Page NSW C Smith VIC
2000 G Fish TAS J Byerley QLD J. Byerley QLD C Smith VIC
2001 B Gibson NSW P Jones NSW G. Willis QLD C Smith VIC
2002 J Cole-Cook TAS B Gibson NSW B. Gibson NSW C Smith VIC
2003 L Blackwood TAS B Gibson NSW B. Gibson NSW P Jones NSW
2004 J Taylor GBR P Jones NSW J. Byerley QLD C Smith VIC
2005 M Hickman TAS G Torpy QLD D. McLoughlin TAS P Jones NSW
2006 G Cotterell WA G Torpy QLD C. Stokes NSW C Smith VIC
2007 G Cotterell WA R O'Brien VIC G. Cotterell WA C Smith VIC
2008 G Cotterell WA D McLaughlin TAS G. Cotterell WA C Smith VIC
2009 G Cotterell WA D McLaughlin TAS G. Cotterell WA C Smith VIC
2010 G Cotterell WA L McDowall VIC A. Reid VIC P Jones NSW
2011 B Gibson GBR B Gibson NSW A. Reid VIC B Gibson GBR
2012 G Howie WA L Blackwood TAS L. McDowall VIC M Grieve QLD
2013 G Howie WA M Patterson QLD S. Condie NSW M Grieve QLD
2014 G Howie WA L McDowall VIC S. Condie NSW P Jones NSW
2015 G Bantock GBR D Turton VIC G. Bantock GBR G Bantock GBR
2016 G Dawson WA L McDowall VIC S. Condie NSW S Mitchell SA
2017 G Dawson WA L McDowall VIC S Condie NSW I Vickers NZ
2018                
2019                
2020                
TEAM APPe
Click image for more Info 

Copyright & Disclaimer

The contents of this site, unless otherwise noted, are the copyright © of ARYA and material may not be copied, reproduced, republished, downloaded, posted, broadcast or transmitted in any way except for personal, non commercial use.  Any other use requires the prior written permission of ARYA and acknowledgement of the source.  All trademarks referred to are the property of their respective owners.

Copyright & Disclaimer